تفاوت گاز های استیل با شیشه ای

1393/06/24 12:06:26 0 نظرات خرید,

راهنمای خرید اجاق گاز 

اگر سری به بازار زده باشید، حتما به انواع مختلفی از اجاق های گاز برخورد کرده اید. اجاق های صفحه استیل، شیشه، روکار یا توکار نمونه هایی از این دست هستند. برندهای ایرانی زیادی را نیز می توانید در میان برندهای خارجی بیابید که اغلب توان رقابتی بالایی هم با خارجی ها دارند. 

اجاق، روی میز بازار

اجاق های صفحه ای در بازار، از لحاظ ظاهری و طرح، از مستطیل تا شکلهای چند ضلعی، دایره و نیم دایره، از لحاظ نوع کار، برقی یا گازی، از نظر جنس، صفحات استیل، شیشه، سرامیک یا لعابی و یا از نقطه نظر اندازه مدل های مختلفی ساخته و تولید می شوند تا تولیدکنندگان بتوانند پاسخگوی انواع سلایق مشتریان باشند.

در اینجا به بررسی خصوصیات و ویژگی های هر کدام پرداخته شده تا خریدارن هم اطلاعات جامعی از این محصولات داشته باشند.

اجاق های گازی و برقی

از لحاظ نوع کارکرد، اجاق ها به دو دسته گازی و یا برقی تقسیم می شوند و هر کدام نیز از لحاظ جنس بدنه و صفحه رویه به دو دسته استیل و شیشه تقسیم بندی می شوند که این دسته بندی هم توضیح داده می شود. به دلیل سیستم گاز شهری در ایران، اجاق های گازی سازگاری بیشتری دارند واین می تواند یک مزیت در برابر اجاق های برقی باشد. از سوی دیگر از نظر نشت گاز و مسائل ایمنی برقی ها ارجحیت دارند. همچنین به دلیل سیستم برق شهری ایران که هزینه گران تری برای مصرف کنندگان دارد، باز هم گازی ها در اولویت اند.

اندازه، روکار یا توکار

اجاق ها در اندازه های متفاوت، تعداد شعله های مختلف و یا از نظر نوع قرار گیری در کابینت، روکار و توکار تولید می شوند. بالطبع آنهایی که تعداد شعله کمتری دارند، از اندازه کمتر و سطح اشغال کمتری نیز برخودارند. در این میان ممکن است کارخانه ها و تولیدکنندگان طراحی های متفاوتی داشته باشند. به عبارت دیگر اندازه ها در برندهای مختلف با وجود تعداد شعله های یکسان، ممکن متفاوت باشد. معمول ترین و پرفروش ترین اجاق ها از لحاظ تعداد شعله و نوع قرارگیری شان، 4 شعله و 5 شعله های توکار هستند. 

صفحه استیل یا شیشه

از آنجایی که صفحه استیل ها پیشینه بیشتر و همچنین دوام و مقاومت بیشتری دارند، در بین دیگر مدل ها طرفداران بیشتری نیز دارند. بعلاوه خود استیل ها به دو نوع براق و آجدار تقسیم می شوند. استیل براق به دلیل سطح صاف و صیقلی به راحتی تمیز می شوند اما امکان خش برداشتن شان هم زیاد است. استیل آجدار نیز ضدخش است و در مقابل تمیز کردن آنها سخت است و بعد از مدتی کدر می شوند. صفحات اجاق های شیشه ای نشکن، مقاوم در برابر درجه حرارت های بالا، تغییر دما می باشد. صفحات شیشه ای حتی اگر در حالت روشن آب سرد بر صفحه ریخته شود، شکسته نخواهند شد. قدرت حرارتی بالایی دارند و زمان پخت غذا را کم می کنند. اما  بعد از هر بار پخت غذا باید تمیز شوند تا اثرات لکه و چربی روی آنها نماند.

ارسال نظر