توضیح درباره بلوک شیشه ای

1393/06/24 12:06:26 0 نظرات اطلاعات علمی,

 

 

بلوک شیشه ای (Glass Block) به قطعات ساخته شده از شیشه گفته می شود که جنبه های تزیینی و کاربردی زیادی دارند. اتصال آنها با استفاده از ملات و چسب به همراه اسپیسر یا جدا کننده انجام می شود. در گذشته بیشتر برای تأمین نور و روشنایی کاربرد داشتند که امروزه برای فضاهای مختلف اداری، فرهنگی و هنری و یا فضاهای تجاری همچون رستوران ها و مراکز خرید  استفاده می شوند. این قطعات در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود دارند و استفاده کنندگان با توجه به کارایی و سلایق  خود از این محصول در راستای ایجاد فضاهای دکوراتیو بهره می برند.

این قطعات در ابعاد 19*19، 24*24 و 30*30 سانتیمتر و به قطر 8 سانتیمنر تولید می شوند که 19*19 معمول ترین نوع محسوب می شود. این بلوک به صورت نیمه و به ابعاد 9*19 نیز تولید می شوند. جداکننده ها یا اسپیسرها نیز در 1 و 0.5 سانتیمتر هستند و به ابعاد بلوک اضافه می شوند تا اندازه نهایی و کار شده را شکل دهند. 

انتقال نور

یکی از مهمترین خصوصیات بلوکهای شیشه ای، شفافیت و قابلیت انتقال نور است. در عین اینکه نور را انتقال می دهد، با ایجاد شکست در آن، محرمیت را نیز فراهم می آورد. از این خصوصیت برای پارتیشن بندی و جداسازی فضای بین سرویس ها، فضای بین دوش و روشویی، رخکن ها و دیوار استخرها استفاده می شود. 

عایق صوتی و حرارتی

ساختار دوجداره ای و وجود خلاء بین آنها باعث ایجاد خاصیت ایزولاسیون و عایق بسیار مناسب در برابر صدا، سرما و گرما دراین بلوک ها شده است. از همین رو طراحان را به آن واداشته تا از این مزیت در ساخت دیوارهای خارجی بهره برند. در طرح های معماری جدید، بسیاری از جداره های بیرونی و نماها به وسیله این بلوک ها ساخته می شوند. 

سهولت در نصب و اجرا

سبکی، اشغال فضای کم، عدم نیاز به مصالح فراوان و قیمت تمام شده پایین، همگی باعث شده تا بلوک های شیشه ای به سادگی و با سرعت عمل بالا اجرا شوند. همچنین از دیگر ویژگی های این محصول، آسان بودن نظافت و تمیزی است و در مقایسه با دیوارهای آجری و گچی که هزینه زیادی باید صرف آنها شود، اقتصادی تر خواهند بود.

به طور کلی بلوک های شیشه ای در 3 دسته شفاف، طرحدار و رنگی ساخته می شوند. بلوک های رنگی خود در دو نوع رنگ تزریقی وکارخانه ای وجود دارد که نوع تزریقی آن با قیمتی کمتر عرضه می شود اما امکان استفاده در فضاهایی که مستقیما در معرض نور خوشید هستند را ندارند چراکه رنگهای بلوک به مرور زمان کدر شده و یا کاملا محو می شوند.

عمدتا کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، ترکیه، چین و آمریکا سازندگان بلوک های شیشه ای هستند. از سال 1388 نیز گروه صنعتی کاوه تولید به صورت انبوه آن را آغاز کرد و در سالهای اخیر توانست بازار داخلی ایران را فرا بگیرد.

 

 

ارسال نظر